Z życia Uczniów - Trening Umiejętności Społecznych

04-05-2016

Z Treningiem Komunikacji mocno związany jest także inny blok zajęć, w którym uczestniczą nasi uczniowie. Jest to Trening Umiejętności Społecznych (TUS). Zajęcia te są bardzo atrakcyjne dla dzieci, łączą one dobrą zabawę z nauką niezbędnych w życiu każdego człowieka umiejętności.

Trening Umiejętności Społecznych to zajęcia mające na celu nabywanie i ćwiczenie umiejętności społecznych. Podczas zajęć uczniowie kształtują prawidłowe wzorce komunikowania się. Próbują odnaleźć się w świecie emocji poprzez rozwijanie umiejętności ich rozróżniania i identyfikowania, radzenia sobie z nimi dzięki poznawaniu sposobów rozładowania napięcia emocjonalnego w sposób aprobowany społecznie. Ponadto uczniowie uczą się odczytywać komunikaty niewerbalne i odpowiednio na nie reagować. Zajęcia te mają przede wszystkim nauczyć dzieci współpracy z rówieśnikami oraz dorosłymi, współdziałania w grupie, czekania na swoją kolej, respektowania zasad i norm społecznych, radzenia sobie z porażkami i niepowodzeniami w sytuacjach rywalizacji, zdolności osiągania kompromisu. Poza tym na TUSie uczniowie mają możliwość kształtowania swojej tożsamości i poczucia sprawstwa.

Wszyscy uczniowie bardzo lubią uczestniczyć w tych zajęciach, gdyż nauka wspomnianych umiejętności odbywa się głównie poprzez atrakcyjne dla nich gry i zabawy oraz doświadczanie sytuacji społecznych.

Wykształcenie tych kompetencji ma duży wpływ na radzenie sobie w sytuacjach szkolnych i domowych. Dlatego uczniowie w trakcie TUSu uczestniczą w modelowanych przez terapeutę interakcjach, ćwicząc adekwatne zachowania społeczne, aby jak najlepiej przygotować się do funkcjonowania w środowisku rówieśniczym i pozaszkolnym.

To jeszcze nie koniec zajęć, w których uczestniczą nasi uczniowie podczas pobytu w szkole!