Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

12-09-2021

„Każdy człowiek, któremu powierza się bezpieczeństwo, zdrowie i życie drugiego człowieka, powinien nieustannie zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nim spoczywa. Odpowiedzialność jest tym większa, im młodszy jest podopieczny.”

Przed rozpoczęciem roku szkolnego pracownicy Przystanku Szkoła uczestniczyli w szkoleniu, którego tematem była pierwsza pomoc przedmedyczna. Każdy pracownik został przeszkolony z przeprowadzenia pierwszej pomocy zarówno osób dorosłych jak i dzieci oraz przeprowadzenia wywiadu z poszkodowanym według standardowego schematu SAMPLE.

Pod czujnym okiem ratowników medycznych nauczyciele wytrwale ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową, w tym użycie defibrylatora AED. Po warsztatach nadszedł czas na studium przypadków i omówienie postępowania w najczęściej pojawiających się sytuacjach takich jak: zakrztuszenia, atak epileptyczny.

Dziękujemy służbom medycznym za przekazaną kolejną dawkę wiedzy. Jesteśmy gotowi by pomóc!

Tymczasem wychowawcy już przekazują otrzymaną wiedzę i umiejętności o pierwszej pomocy swoim najmłodszym podopiecznym. Uczniowie chętnie słuchali informacji o tym jak pomóc, oglądali przykładowe filmy instruktażowe. Jednak największe zaangażowanie można było zaobserwować na części praktycznej zajęć, każdy chciał spróbować pomoc, opamiętywał scenariusz pomocy. Możemy być dumni z rosnącego nam młodego, tak pomocnego pokolenia!

Wytyczne dotyczące postępowania na miejscu zdarzenia oraz sposób udzielania pierwszej pomocy  w wybranych  nagłych wypadkach znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/pierwsza-pomoc

Do pobrania:

Pierwsza pomoc