Prima Aprilis – 1 kwietnia

01-04-2021

Dzień żartów, psikusów oraz celowego wprowadzania w błąd jest powszechnie znany i obchodzony na całym świecie w różny sposób, w różnych terminach. Kraje mogą rywalizować w zabawnych i oryginalnych nazwach na ten dzień, przykładowo:

-we Francji jest to „dzień kwietniowej ryby”- psoty polegają na przyklejaniu do pleców wyciętej z papieru ryby, im dłużej będzie się tam znajdować, tym bardziej żart jest oceniany jako udany;

-we Hiszpanii „dzień młodzianków” –popularnym żartem jest tu również przyklejanie do pleców zabawnych postaci z gazety;

-Szkocja obchodzi „polowanie na głupca”- popularny dowcip, który ma na celu skłonienie osoby do zaniesienia listu z ukrytym napisem „prima aprilis” i przekazanie jej kolejnej osobie;

-a Rosja „dzień śmiechu” – nawiązuje legendy o carze, który wymyślił podstępny żart wprowadzający w błąd mieszkańców Moskwy, spuentowany mottem „pierwszy kwietnia- nie wierz nikomu!”;

-Kaszuby nazywają ten dzień wcieraniem w oczy mydła” co w praktyce oznacza opowiadanie nieprawdziwych, o wątpliwej rzetelności informacji, popularnym żartem jest tu wysyłanie mieszkańca wioski po nieistniejące zakupy;

-w Chinach natomiast nie jest popularnym dniem, uważa się, że dowcipy oraz żarty nie wpasowują się w wartości kulturowe.

Jak powszechnie wiadomo nie ma lepszych przedstawicieli tego dnia od KLAUNÓW- są mistrzami żartów i dobrego humoru, dlatego nie bez powodu obchodzimy tego dnia również- Międzynarodowy Dzień Klaunów.

Mówi się „śmiech to zdrowie” dlatego, zachęcamy do skorzystania z wesołej linii tzw. śmiechofonu Fundacji „Dr Clown”. Wchodząc na poniższy link można umówić się na bezpłatne spotkanie on- line na wizytę Doktorów Clownów pełną radości i uśmiechu. Ale uwaga… ! wolne terminy bardzo szybko znikają, dla nikogo jednak w tym dniu nie zabraknie dawki humoru. Wirtualny Instytut Dobrej Zabawy na swoim kanale YouTube udostępnia wspaniałe odcinki, których myślą przewodnią jest „edukacja przez zabawę”- jest to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu w domu. Żonglerka, tańce, bańki mydlane- do wyboru, do koloru, a wszystko po to, by na twarzach dzieci pojawił się uśmiech.