Projekt skały i skamieniałości- ślady przeszłości

08-11-2021

Uczestniczymy w ciekawym projekcie „Skały i skamieniałości- ślady przeszłości” dzięki, któremu uczniowie mogą poznawać tajniki geologii. Projekt jest złożony z kilku etapów. Pierwszy z nich to wkroczenie w świat geologii poprzez poznanie podstawowych pojęć takich jak geologia i geolog. Następnie poznanie skał i minerałów, ich nazw, pochodzenia oraz właściwości wieloma zmysłami. Drugim etapem była „wyprawa łowców skał”, w ramach której uczniowie udali się do Muzeum Geologicznego w Instytucie Nauk Geologicznych PAN w Krakowie. Wyprawa wiązała się z wieloma doświadczeniami: zdobywanie wiedzy na temat skał na krótkiej prelekcji przewodnika, oglądanie wybranych skał poprzez mikroskop i lupę, wykonanie pamiątkowych zdjęć z eksponatami w muzeum.

Część już za nami, ale przed nami również…  kolejne planowane działania to:

- kolejna „wyprawa łowców skał” tym razem na terenie Ojcowa;

- ” hodowla kryształów”- przeprowadzenie eksperymentu z krystalizacją soli;

- wykonanie kart katalogowych skał oraz plakatów pt. „Skarby naszej Ziemi”;

-„podróż do wnętrza ziemi” -poznanie budowy wulkanów oraz  wykonanie doświadczenia prezentującego erupcję;

-  kulinarna geologia i przygotowanie ciasteczek pt. „kulinarne skałki”.

Na koniec planowana jest wystawa prac uczniów. A tymczasem jesteśmy ciekawi, które tematy i aktywności przypadną do gustu naszym podopiecznym najbardziej.

Do pobrania: